Świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu mieszkalnego – potrzebne dane

Od 28 kwietnia 2023 roku bez świadectwa energetycznego nie jest możliwa sprzedaż lub wynajem lokalu mieszkalnego. Posiadanie tego dokumentu to nie tylko obowiązek prawny, ale także szereg korzyści dla właściciela nieruchomości, ponieważ dzięki informacjom znajdującym się w certyfikacie możemy wprowadzić ulepszenia zmniejszające zużycie energii i poprawiające komfort użytkowania, co sprawia, że takie lokale są bardziej atrakcyjne dla kupujących czy też najemców. W poprzednim artykule omówiliśmy procedurę powstawania tego dokumentu krok po kroku.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej, przeczytaj: Uzyskanie świadectwa energetycznego: krok po kroku

Teraz zapoznamy się z dokumentami i informacjami niezbędnymi do przygotowania świadectwa charakterystyki energetycznej lokalu mieszkalnego. Wykonanie certyfikatu zaczynamy od pozyskania informacji. Dane, które są niezbędne do wykonania świadectwa energetycznego możemy podzielić na dwie części, które omówimy szczegółowo.

Dane do certyfikatu energetycznego lokalu mieszkalnego od Właściciela

  • adres budynku, lokalizacja mieszkania w budynku: numer lokalu, numer kondygnacji
  • rodzaj i przeznaczenie budynku: np. mieszkalny jednorodzinny, wielorodzinny, mieszkalno-usługowy
  • powierzchnia użytkowa mieszkania z aktu notarialnego lub z księgi wieczystej
  • informacje dotyczące stolarki okiennej: współczynnik przenikania ciepła, a jeżeli nie jest znany: materiał, z którego wykonane są okna, ilość szyb, producent i rok produkcji
  • informacje dotyczące drzwi wejściowych: współczynnik przenikania ciepła, a jeżeli nie jest znany: materiał, z którego są wykonane, grubość, producent, rok produkcji
  • dodatkowe informacje na temat zainstalowanych urządzeń do ogrzewania/chłodzenia/wentylacji np. klimatyzator ścienny
  • zdjęcie budynku z zewnątrz, najlepiej jeśli jest to fragment elewacji zawierający certyfikowany lokal

Jeżeli jesteś z miejscowości Wysokie Mazowieckie i potrzebujesz świadectwa energetycznego: Zapoznaj się z naszą ofertą!

Dane do certyfikatu energetycznego lokalu mieszkalnego od Administratora

  • dokumentacja projektowa
    Z dokumentacji projektowej potrzebujemy rzutu mieszkania, które będzie certyfikowane, przekroju przez budynek oraz opisu technicznego. W opisie technicznym musimy odnaleźć informacje na temat materiałów budowlanych, z których zostały wykonane przegrody otaczające nasz lokal(m.in. ściany zewnętrzne i wewnętrzne, stropy), informacje na temat materiałów izolacyjnych zastosowanych podczas budowy lub podczas termomodernizacji budynku oraz informacje na temat rodzaju wentylacji.
  • rok oddania budynku do użytkowania
  • źródło co i cwu
    Najczęściej jest to węzeł cieplny i ciepło z miejscowej ciepłowni lub elektrociepłowni. Zdarzają się też kotłownie osiedlowe lub kotłownie w danym budynku. Gdy mamy do czynienia z indywidualnymi źródłami co i cwu dla poszczególnych lokali informacje te uzyskujemy od Właściciela.

Rzetelnie wykonane świadectwo energetyczne będzie zawierało nie tylko ocenę efektywności energetycznej, ale również wskazówki dotyczące zmniejszenia zużycia energii. Aby uzyskać świadectwo energetyczne, należy skontaktować się z uprawnionym doradcą energetycznym. Odpowiednia osoba zbierze wszystkie niezbędne dane i sporządzi pełnoprawny dokument. Świadectwo jest ważne przez 10 lat, chyba że w budynku czy też lokalu zostaną przeprowadzone istotne zmiany, które wpłyną na jego charakterystykę energetyczną, w takiej sytuacji należy certyfikat zaktualizować.

Jeżeli jesteś z Poznania i potrzebujesz świadectwa energetycznego: Zapraszamy do zapoznania się z ofertą!

Powiązane wpisy

ZADZWOŃ