Świadectwo energetyczne Olsztyn, certyfikat energetyczny Olsztyn.
Cennik Świadectwo Energetyczne Olsztyn | Cena [zł] |
---|---|
Lokal mieszkalny | od 200 zł/netto |
Dom jednorodzinny | od 380 zł/netto |
Budynki mieszkalne wielorodzinne | od 0,5zł netto/m2 |
Budynek użyteczności publicznej, lokal usługowy | wycena indywidualna |
Projektowana charakterystyka energetyczna | od 300 zł/netto |
Świadectwo energetyczne w Olsztynie – kto musi je posiadać?
Wynajmujesz lub zbywasz nieruchomość? A może finalizujesz prace budowlane? Od 28 kwietnia 2023 roku obowiązkowe jest posiadanie świadectwa energetycznego w Olsztynie budynku – jego nieposiadanie pociąga za sobą sankcje. Co to jest świadectwo energetyczne? Kto ma obowiązek je dostarczyć?
W skrócie:
- Świadectwo energetyczne przedstawia całkowite zapotrzebowanie na energię obecnego budynku lub jego części (na przykład mieszkania).
- Od 28 kwietnia 2023 r. obowiązuje nowa wersja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i Prawa budowlanego – posiadacze domów i mieszkań, a także administratorzy budynków, będą zobligowani do dostarczenia świadectwa energetycznego najemcom lub kupującym. Nieudostępnienie świadectwa grozi sankcją pieniężną.
- W przypadku realizacji działań termomodernizacyjnych (takich jak zmiana systemu ogrzewania czy wymiana stolarki okiennej), niezbędne jest wytworzenie nowego świadectwa charakterystyki energetycznej.
- Świadectwo energetyczne jest niezbędne przy ubieganiu się o wsparcie finansowe z programu Moje Ciepło.
- Natomiast w ramach programu Czyste Powietrze, wymogiem uzyskania dofinansowania na kompleksową termomodernizację jest wykonanie audytu energetycznego.
- Potrzebujesz świadectwa energetycznego w Olsztynie? Możesz je zlecić RW Projekt mamy doświadczenie od 2006roku.

Świadectwo charakterystyki energetycznej, nazywane także certyfikatem energetycznym, świadectwem energetycznym lub paszportem energetycznym, to dokument prezentujący ocenę efektywności energetycznej budowli. Jak to rozumieć?
W świadectwie energetycznym definiuje się pełne zapotrzebowanie istniejącej konstrukcji (lub jej segmentu, jak na przykład mieszkania) na energię wykorzystywaną do celów takich jak ogrzewanie, wentylacja, produkcja ciepłej wody, a także klimatyzacja i oświetlenie. Dokument ten informuje, jaki jest rzeczywisty poziom kosztów związanych z konsumpcją energii w konkretnym domu czy apartamencie.
W naszym kraju a zatem i w Olsztynie obowiązek posiadania świadectw energetycznych istnieje już od kilku lat i dotąd dotyczył budynków wzniesionych po roku 2009. Od kwietnia 2023 roku obowiązuje nowe prawo, według którego wymagane jest przedstawienie świadectw energetycznych dla wszystkich obiektów, w tym tych zbudowanych przed rokiem 2009.
Olsztyn: Aktualizacja przepisów dotyczących charakterystyki energetycznej budynków i Prawa budowlanego
28 kwietnia 2023 roku weszła w życie aktualizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i Prawa budowlanego. Zgodnie z nowymi regulacjami, posiadacze domów i mieszkań, jak również administratorzy obiektów, są zobowiązani do dostarczenia świadectwa energetycznego najemcy (osobie wynajmującej) albo nabywcy (osobie kupującej nieruchomość). Świadectwa energetyczne w Olsztynie przygotowuje się zarówno dla całych obiektów, jak i ich fragmentów (w tym mieszkań). Warto podkreślić, że nieudostępnienie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.
Zgodnie z informacjami dostępnymi na Portalu Rzeczypospolitej Polskiej (gov.pl), głównym celem obowiązku tworzenia świadectw energetycznych jest wspieranie budownictwa optymalnego pod względem zużycia energii oraz podnoszenie świadomości społecznej odnośnie potencjału oszczędzania energii w budynkach. Informacje zawarte w świadectwie energetycznym umożliwiają właścicielowi, najemcy lub użytkownikowi budynku szacowanie przybliżonego rocznego zapotrzebowania na energię, co przekłada się na koszty utrzymania związane z jej zużyciem.
Zatem w Olsztynie, główne cele świadectw energetycznych są dwojakie. Pierwszy z nich to umożliwienie najemcy lub kupującemu oceny przewidywanych kosztów zużycia energii i ocena, czy cena nieruchomości jest proporcjonalna do tych kosztów. Drugi cel dotyczy budowania świadomości ekologicznej i postrzegania świadectwa energetycznego jako ważnego źródła informacji o zapotrzebowaniu energii przez dany obiekt oraz jako możliwości oceny jego efektywności energetycznej.
ŚWIADECTWO ENERGETYCZNE OLSZTYN – oddział Poczty Polskiej
Kto w Olsztynie jest zobowiązany do dostarczenia świadectwa energetycznego?
Od roku 2009, zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, obowiązkiem jest przygotowanie świadectwa energetycznego w celu jego udostępnienia osobie wynajmującej lub nabywającej dany obiekt lub jego część (na przykład lokal). W związku z tym w Olsztynie, świadectwo energetyczne musi być przekazane, gdy:
- obiekt lub jego część (lokal) jest sprzedawany na mocy umowy sprzedaży,
- obiekt lub jego część (lokal) jest sprzedawany na mocy umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
- obiekt lub jego część (lokal) jest udostępniany na wynajem.
Od 28 kwietnia 2023 roku konieczne jest również dołączenie świadectwa energetycznego, gdy:
- inwestor lub inwestorka finalizuje budowę konstrukcji budowlanej (świadectwo to powinno zostać dołączone do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub do wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie).
Należy także pamiętać, że obowiązek dostarczenia certyfikatu energetycznego dotyczy również budynków, w których odbywa się działalność gospodarcza (o powierzchni powyżej 250 m2) oraz świadczonych są usługi (o powierzchni przekraczającej 500 m2).
Świadectwo energetyczne od 2023 roku jest wymagane przy transakcjach sprzedaży i wynajmu nieruchomości lub jej części, a także w sytuacji renowacji obejmującej co najmniej 25% powierzchni ścian zewnętrznych bądź wymiany systemu grzewczego.
Główną nowością jest wymóg dostarczenia świadectwa energetycznego dla każdego obiektu – nie tylko dla nowo powstałych domów i apartamentów, ale również dla tych wybudowanych przed rokiem 2009. Kolejna zmiana dotyczy konieczności przygotowania świadectwa podczas inspekcji systemów grzewczych i klimatyzacyjnych o mocy określonej w przepisach. Aktualizacja ustawy wprowadza również wymóg dołączania przez inwestorki i inwestorów (w tym deweloperów) świadectwa energetycznego jako aneksu do zgłoszenia zakończenia prac budowlanych oraz wniosku o zezwolenie na użytkowanie budynku.
Kto ma w Olsztynie zwolnienie z obowiązku dostarczenia świadectwa energetycznego?
Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że zgodnie z nowymi regulacjami, nie ma potrzeby tworzenia świadectwa charakterystyki energetycznej dla już istniejących obiektów, ich segmentów lub lokali wykorzystywanych do użytku osobistego (czyli nie będących przedmiotem wynajmu lub sprzedaży). Dodatkowo, wymóg przedłożenia certyfikatu energetycznego przez inwestorów i inwestorki nie obejmuje domów o powierzchni mniejszej niż 70 m2.
Świadectwo charakterystyki energetycznej może być przygotowywane tylko dla obiektu już istniejącego, natomiast dla budynku w fazie projektowania opracowywana jest projektowana charakterystyka energetyczna.
Kto jest odpowiedzialny za wykonanie certyfikatu energetycznego dla nieruchomości i lokali w Olsztynie?
Osoba tworząca świadectwo energetyczne musi być zarejestrowana w Rejestrze osób uprawnionych do wydawania świadectw charakterystyki energetycznej. Zapytaj o nasze numery identyfikacyjne. Wypełnione świadectwo energetyczne należy obligatoryjnie zgłosić do Centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków, gdzie otrzyma unikalny numer świadectwa.
Świadectwo charakterystyki energetycznej utworzone w Centralnym rejestrze obejmuje wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową, proporcję odnawialnych źródeł energii (OZE) w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową, a także jednostkową ilość emisji CO2
Termin ważności świadectwa energetycznego to 10 lat od momentu jego wydania. Należy zauważyć, że ten 10-letni okres jest aktualny pod warunkiem, że w obiekcie nie przeprowadzono w tym czasie na przykład termomodernizacji czy renowacji systemów grzewczych. Co to implikuje?
Jeśli właścicielka lub właściciel przeprowadzi zmiany takie jak termomodernizacja, renowacja, wymiana okien lub zmiana systemu ogrzewania, będzie konieczne uzyskanie nowego świadectwa charakterystyki energetycznej.
Jaki jest koszt świadectwa energetycznego?
Opłata za świadectwo energetyczne uzależniona jest od czynników takich jak rozmiar obiektu i jego funkcja, a także od położenia geograficznego. Na przykład w Warszawie cena świadectwa charakterystyki energetycznej budynku różni się od tej w Gdańsku. Generalnie jednak wartość świadectwa oscyluje w granicach od 300 zł (za lokal mieszkalny) do ponad 900 zł (za budynek wielorodzinny).
Co jeszcze warto wiedzieć? Świadectwo energetyczne a audyt energetyczny
Jak już wcześniej wspomniano w Olsztynie, świadectwo energetyczne jest niezbędne przy wynajmowaniu lub sprzedaży nieruchomości, jak również w przypadku dużych budynków użyteczności publicznej. Dodatkowo, świadectwo energetyczne jest wymagane w procesie ubiegania się o wsparcie finansowe z programu Moje Ciepło.
Warto jednak zaznaczyć, że obok świadectwa energetycznego istotną rolę odgrywa audyt energetyczny. To dokument przygotowywany w kontekście projektu termomodernizacyjnego. W odróżnieniu od świadectwa energetycznego dla istniejącego budynku, audyt zawiera rekomendacje termomodernizacyjne, prognozy przyszłego zużycia energii oraz kosztorys projektu. Audyt energetyczny nie jest wymagany prawnie, ale jest kluczowy dla ubiegania się o różnorodne dotacje wspierające poprawę efektywności energetycznej.
Dla wielu programów audyt jest nieodzowny do pozytywnego rozpatrzenia wniosku (np. zwiększone dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze). Dlaczego? Audyt, oprócz oceny stanu energetycznego budynku, zawiera proponowane modernizacje, szacunkowy koszt ich wykonania oraz przewidywane oszczędności energetyczne i finansowe. Audyt energetyczny jest wymagany, na przykład, do uzyskania rozszerzonej dotacji w ramach programu Czyste Powietrze.
Potrzebujesz certyfikatu energetycznego lub audytu energetycznego? Skontaktuj się z nami, a my wesprzemy Cię w zdobyciu wkrótce obowiązkowego certyfikatu lub audytu, który pozwoli Ci uzyskać dofinansowanie.
Informacje zwrotne od naszych klientów

Chcesz, abyśmy przygotowali charakterystykę energetyczną lub audyt energetyczny?