Projektowane charakterystyki energetyczne
Już na etapie projektu przygotowujemy analizę i oszacowanie ilości energii potrzebnej na pokrycie zapotrzebowania na ciepło, chłodzenie, wentylację, oświetlenie i inne usługi techniczne w budynku. Jej celem jest minimalizacja zużycia energii oraz redukcja emisji CO2, poprzez zaprojektowanie budynku w sposób zrównoważony i energooszczędny. RW Projekt wykonuje projektowaną charakterystykę energetyczną, dzięki której inwestorzy mają możliwość dokonywania niezbędnych zmian na etapie projektu, aby poprawić efektywność energetyczną.
Opracowywanie projektowanej charakterystyki energetycznej obejmuje następujące elementy:
- Analiza termiczna budynku: Określenie parametrów izolacyjności przegród zewnętrznych (ścian, dachów, okien), aby ograniczyć straty ciepła w zimie i zapewnić optymalne warunki termiczne w lecie.
- Dobór efektywnych systemów ogrzewania, chłodzenia i wentylacji: Wybór odpowiednich systemów technicznych, które będą miały jak najniższe zużycie energii przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu użytkownikom.
- Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii: Projektowanie systemów wykorzystujących energię słoneczną, wiatrową, geotermalną czy biomasę, aby zmniejszyć zużycie energii nieodnawialnej i obniżyć emisje CO2.
- Oświetlenie energooszczędne: Projektowanie systemów oświetleniowych, które będą wykorzystywać naturalne światło oraz energooszczędne źródła światła, takie jak LED.
- Automatyka i systemy zarządzania: Wdrażanie systemów inteligentnego zarządzania energią, które pozwolą na optymalne wykorzystanie energii oraz automatyzację procesów, takich jak sterowanie oświetleniem czy temperaturą.
Projektowana charakterystyka energetyczna
Opracowanie projektowanej charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe dla nowych budynków oraz dla istniejących budynków, które przechodzą istotne zmiany związane z termomodernizacją. Wyniki tej analizy są wykorzystywane do wydania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, które jest dokumentem potwierdzającym spełnienie przez budynek wymagań energetycznych.